Z wizytą u stomatologa

Każdemu z nas raz na jakiś czas psują się zęby. Nie zawsze samo szczotkowanie może nam w czymkolwiek pomóc. To dlatego, że samo mycie zębów korzystnie wpływa na ich stan, ale spożywanie dużej ilości słodyczy uniemożliwia utrzymanie zębów w dobrym stanie. Oczywiście sposobów na utrzymanie zębów w dobrym stanie jest mnóstwo. Podstawą będzie właśnie szczotkowanie, ale można do tego dołożyć także płukanie jamy ustnej płynem do płukania ust. Warto także wspomnieć o miętowych gumach do żucia, które nie tylko zapewniają komfort w relacjach międzyludzkich, ale także dbają o odpowiednie pH w jamie ustnej.

Dziura w zębie

Najczęściej wizyta u dentysty spowodowana jest dziurą w zębie. Dziurki pojawiają się ze względu właśnie na cukier niszczący ściankę zęba. Niestety dziurkę zaczynamy odczuwać dopiero w momencie jak jest ona tak głęboka, że dotyka nerwu w zębie. To już oznacza poważniejsze leczenie, które określane jest jako leczenie kanałowe. Polega ono na dokładnym usunięciu stanu zapalnego poprzez wyczyszczenie zęba. Następnie nerw jest usuwany, a kanalik zębowy wypełniany. W ten sposób ząb staje się poniekąd martwy, ale dla nas najważniejsze jest, że już nie boli.

każdy zepsuty ząb trzeba wyleczyć u stomatologa (pixabay.com)

Ze znieczuleniem czy bez?

Wizyta u dentysty kończy się bardzo często na rozwiercaniu zęba. Dla zdecydowanej większości osób samo wiercenie już wywołuje potworny ból. Kiedy dochodzi do leczenia kanałowego, to ból jest już nie do wytrzymania. W tym celu stosuje się znieczulenie miejscowe, które pozwala bez jakiegokolwiek odczucia pracę nad zębem. Co ciekawe niektórzy są w stanie wytrzymać leczenie kanałowe bez znieczulenia. Wygląda na to, że wszystko zależy od układu nerwowego.

One Comment on “Z wizytą u stomatologa”

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *