Alergia – choroba XXI wieku

Alergia czyli zespół uczuleń to bardzo poważny problem. Dotyka on coraz więcej osób i może pojawić się niezależnie od wieku. Objawem charakterystycznym jest reakcja na poszczególne alergeny. Najczęściej jest to kurz, sierść zwierzęca oraz pylące na wiosnę rośliny. Jest to bardzo uciążliwe, ponieważ bez lekarstw, życie alergika byłoby niemalże niemożliwe. Kichanie z częstotliwością raz na minutę skutecznie odbiera chęć do życia. Oczywiście jest to jeden z wielu objawów, których może być znacznie więcej.

Objawy alergii

Objawy alergii z początku nie są zbyt charakterystyczne. Każdemu przecież może zdarzyć się katar, ale jeżeli jest on wodnisty i wyjątkowo drażliwy to może zwrócić naszą uwagę. Oprócz tego charakterystycznego kataru pojawia się pieczenie oczu oraz podrażnienie całej błony śluzowej. Gardło staje się podrażnione, a my zaczynamy kichać. Te objawy są na ogół bardzo męczące, ale nie zagrażają poważnie zdrowiu i życiu. Gorsze są zatrucia pokarmowe spowodowane właśnie przez alergię, a niestety nie da się ich przewidzieć. W przypadku łagodnych zatruć nie będzie wiadomo, że to alergia, ale może się pojawić coś takiego jak wstrząs anafilaktyczny, przy którym trzeba niezwłocznie wezwać pogotowie.

alergia (pixabay.com)

Jak leczyć alergię?

Alergia niestety na ten moment jest chorobą nieuleczalną, lecz nie zagrażającą poważnie zdrowiu i życiu. Leczenie alergii rozpoczyna się od testu wykonywanego u alergologa. Na podstawie tego testu ustalane jest co tak naprawdę nas uczula i w jakim stopniu. Po tym przepisywane są leki, które pozwalają spokojnie funkcjonować każdego dnia, ale trzeba wiedzieć że przy naprawdę wysokim stężeniu alergenów, leki nie będą wstanie wyhamować tego do zera. Leczenie objawowe alergii uwzględnia także odczulanie, które jest nieco kontrowersyjne, ale wszystko wskazuje na to że pomaga zmniejszyć objawy.

One Comment on “Alergia – choroba XXI wieku”
  • Daria says:

    Od wielu lat walczę z tą straszną chorobą. Na odczulanie nie chciał skierować mnie lekarz, więc zostałam przy lekach. Wprawdzie pomagają one na co dzień, ale gdy zaczyna się wiosna to przeżywam prawdziwy dramat. Mam nadzieję, że niedługo powstanie jedno, skuteczne lekarstwo na alergię.

    Odpowiedz

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *