Cukrzyca czyli jedna z bardziej uciążliwych chorób

Wbrew pozorom cukrzyków jest sporo w naszym otoczeniu. Jest to choroba, która może się ujawnić praktycznie w każdym wieku. Dzieli się ją na dwa główne rodzaje. Jest to typ I i typ II, które charakteryzują się podobnymi objawami, ale występują przeważnie w innych ramach wiekowych. Cukrzyca typu I pojawia się najczęściej u dzieci i młodzieży i jest rzadką odmianą. Natomiast cukrzyca typu II objawia się najczęściej u dorosłych i na starość. Głównym powodem pojawienia się tej choroby w dorosłym wieku są niezdrowe nawyki i brak aktywności fizycznej.

Genetyka

Nie ma tak naprawdę jednoznacznego dowodu na to, czy cukrzycę można w jakiś sposób dziedziczyć. Jednak wszystko wskazuje na to, że w jakimś stopniu można ją odziedziczyć. Rodziny, w których cukrzyca pojawiała się dość często wskazują na częstsze zachorowania wśród dzieci. Ogólnie rzecz biorąc, jeżeli ktoś w rodzinie choruje na cukrzycę, to jest dużo większe prawdopodobieństwo, że ta choroba również rozwinie się u nas.

badanie na obecność cukru we krwi (pixabay.com)

Jak się ustrzec?

Cukrzyca jak wiadomo jest chorobą nieuleczalną. Chory jest skazany na ciągłe sprawdzanie ilości cukru we krwi i dbanie o jego prawidłową ilość. Mówi się, że jest swego rodzaju profilaktyka. Trzeba przede wszystkim zdrowo się odżywiać i być aktywnym fizycznie. Najbardziej narażone cukrzycą są osoby otyłe i prowadzące siedzący tryb życia. Więc wystarczy tylko poprawić swoje nawyki żywieniowe i trochę się ruszać. W każdym razie lepiej prowadzić aktywny tryb życia, bo pozwala on uniknąć nie tylko cukrzycy, a także wielu innych poważnych chorób.

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *