Czy nowotwór może być uleczalny?

Nowotwór to jedna z najbardziej śmiertelnych chorób. Każdego roku tą przykrą diagnozę słyszą tysiące pacjentów. Obecna wiedza lekarska pozwala na usunięcie niektórych nowotworów, ale tylko w ich początkowej fazie. Na ogół stosuje się chemioterapie, która bardzo osłabia chorego. Tylko niektórzy są w stanie wyjść z tej jakże ciężkiej choroby. Ciągle pojawiają się nowinki technologiczne, które rzekomo pomogą w najbliższej przyszłości usunąć problem nowotworów, ale takie informacje pojawiają się od lat i nic nie wskazuje na to by nowotwór został raz na zawsze usunięty.

Jak się ustrzec?

Prawdą jest, że przed nowotworem nie ma praktycznie profilaktyki. Mówi się, że zdrowy tryb życia powinien nas w jakimś stopniu uchronić, ale to się raczej nie sprawdza. Komórki rakowe mogą infekować praktycznie każdy narząd. Dlatego właśnie nie ma jednej, złotej metody która mogłaby pomóc uniknąć tej choroby. Wracając do zdrowego trybu życia, warto wspomnieć o palaczach.Są ludzie palący przez ponad 30 lat papierosy każdego dnia i nie chorują, a są ludzie którzy tylko przebywali w towarzystwie palaczy i chorują na nowotwór płuc.

palacze są bardziej narażeni na nowotwór płuc (pixabay.com)

Regularne badania

Badania można wykonywać regularnie, ale podstawowe badania nic nie wskażą. Trzeba mieć naprawdę sporo pieniędzy by regularnie badać się pod każdym kątem. Wystarczy wziąć pod uwagę rezonans magnetyczny, który prywatnie kosztuje od 500zł w górę. To tak naprawdę jedno z wielu specjalistycznych badań, więc trzeba się liczyć z kosztem kilku tysięcy złotych. Można wspomnieć o finansowaniu tych badań, ale trzeba się liczyć z tym, że trzeba na jedno badanie czekać często nawet pół roku.

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *