Problemy ze wzrokiem i słuchem

Wzrok i słuch to bardzo ważne dla każdego człowieka zmysły. Bez nich funkcjonowanie jest niemalże niemożliwe. Problemy z tymi zmysłami mogą pojawić się w każdym wieku. Większość problemów to problemy ze wzrokiem, ponieważ z różnych przyczyn wzrok zaczyna się psuć. Wystarczy zwrócić uwagę na ludzi, których mijamy każdego dnia. Średnio co piąta mijana osoba nosi okulary, a są jeszcze ludzie, którzy noszą soczewki. Problemy ze słuchem są o wiele rzadsze, ale często pojawiają się przez własną niedbałość. Prawdą jest, że wystarczy uszów dobrze nie czyścić, a po jakimś czasie woskowina zalegająca w kanalikach zacznie je zatykać. Nie obędzie się wtedy bez prostego zabiegu lekarskiego, mającego na celu odetkanie ucha.

Kiedy badać wzrok?

Psucie się wzroku z początku jest bardzo ciężkie do zauważenia. Następuje to stopniowo i gdy nie mamy na co dzień jednego punktu odniesienia, to prawdopodobnie nie zauważymy tego procesu. Wzrok psuje się najczęściej z powodu wrodzonej wady. Może być tak, że przez wiele lat będzie ona niezauważalna, lub po prostu nie będzie przeszkadzać. Następnie pojawi się bodziec w postaci dużego obciążenia wzroku i to wtedy właśnie wada zacznie się objawiać. Gdy tylko zauważymy, że już nie potrafimy dostrzec pewnych obiektów w miarę wyraźnie, to wtedy należy udać się do okulisty. Odpowiednie skorygowanie wzroku okularami zapewni ochronę oczom przed dalszym pogłębianiem się wady. Przez to właśnie wskazane jest nosić okulary, zwłaszcza przy pracy przed komputerem.

badanie słuchu (pixabay.com)

Słuch

Wbrew pozorom narządy odpowiadające za słuch są o wiele bardziej wytrzymałe. Za większość problemów z uszami odpowiadają choroby. Oczywiście można stopniowo psuć słuch, a dzieje się tak głównie przez duży hałas. Koncerty, głośna muzyka czy maszyny budowlane powodują największe ryzyko dla narządu słuchu. Wiele osób nie zwraca na to uwagę i korzysta przykładowo z wiertarki bez żadnej ochrony na uszy. Gdy pracujemy w takim właśnie głośnym otoczeniu to warto wybrać się na bezpłatne badania słuchu Wieluń. Pozwolą one ustalić czy nasz słuch mieści się w dopuszczalnej normie. Jeżeli będzie odrobinę słabszy niż powinien, to dostaniemy zalecenia odnośnie dalszego dbania o słuch. W niektórych przypadkach może być konieczny aparat słuchowy, ale to tylko w bardzo ciężkich przypadkach. Najczęściej zalecenia obejmą noszenie nauszników w pracy.

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *