Zdrowie a prowadzenie pojazdów mechanicznych

Żyjemy w czasach gdy na jedną osobę przypada co najmniej jeden samochód. Jest sporo ludzi posiadających dwa samochody, a do tego pojazd dostawczy i motocykl. Praktycznie każdego stać na stary, używany samochód, ale warto zwrócić uwagę na zdolności do jego prowadzenia. Dostając prawo jazdy w wieku 18 lat jesteśmy raczej w sile wieku i nic nam nie przeszkodzi w prowadzeniu samochodu. Jednak z czasem sprawność może być niższa z wielu powodów. Raczej do 50 roku życia nie ma problemów ze sprawnością fizyczną, ale na naszej drodze życiowej może pojawić się sporo chorób. Nawet nerwica może powodować problemy przy prowadzeniu pojazdów mechanicznych.

Przyjmowane leki

Na naszą sprawność za kółkiem może wpłynąć naprawdę wiele czynników. Nawet przyjmowane leki mogą powodować zaburzenia koncentracji przy prowadzeniu samochodu. Idąc do lekarza z jakiejkolwiek przyczyny powinniśmy pytać o wpływ danego leku na prowadzenie samochodu. Największe problemy pojawiają się przy lekach antystresowych. Jest coraz więcej osób chorujących na nerwicę lub miewających stany lękowe. Takim pacjentom przepisuje się leki uspokajające, ale te leki mogą być zbyt silne. Ich działanie jest silnie wyciszające, a to powoduje problemy z koncentracją na drodze, gdzie dzieje się bardzo wiele. Trzeba na to uważać, bo można przez to doprowadzić do wypadku. To samo dotyczy leków kupowanych bez recepty. Warto przeczytać ulotkę, bo zawsze znajdziemy tam informację o wpływie na kierowców.

leki mogą wpłynać na koordynację ruchową przy prowadzeniu pojazdu (pixabay.com)

Badania lekarskie

Od niedawna prawo jazdy zostało ograniczone terminowo i najczęściej ogranicza się ono do 10 lub 15 lat. Po tym okresie będziemy zmuszeni ponownie wykonać badania psychotechniczne dla kierowców Wrocław. To bardzo dobry krok ze strony rządu, bo ulicami porusza się coraz więcej kierowców, których sprawność jest dość dyskusyjna. Każdy kierowca spotkał się na drodze z osobą starszą, która średnio już sobie radzi z prowadzeniem pojazdu. Oczywiście nie można w ten sposób szykanować osób starszych, ale wyżej wymieniony przypadek jest już niestety zagrożeniem dla ruchu. Raczej nikt nie chce sobie rozbić samochodu przez takiego kierowcę lub co gorsza zrobić krzywdę sobie i bliskim. Dlatego właśnie wprowadzenie obowiązkowych badań lekarskich co kilka lat jest doskonałym pomysłem.

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *