Suplementy witaminowe

Dużo obecnie reklamuje się suplementów i preparatów dostarczających witaminy do organizmu. Najczęściej są to preparaty zawierające całą gamę potrzebnych witamin, ale można się spotkać także z pojedynczymi witaminami w tabletkach. Taka suplementacja jest tak naprawdę dobrym pomysłem, ale tylko w momencie gdy nasze zapotrzebowanie rośnie, a nie mamy możliwości dostarczyć witamin z posiłku. Najważniejsza jest zróżnicowana dieta, bo taka dieta dostarcza wszystkich niezbędnych witamin i minerałów, przez co nie ma mowy o deficycie witaminowym.

Które witaminy warto kupować?

Nie można jednak całkowicie lekceważyć suplementacji witaminami, bo może ona być naprawdę korzystna. Przykładowo witamina C jest bardzo ważna w utrzymaniu odporności, czyli warto będzie podwyższyć jej spożycie na jesień. Trudno jest osiągnąć duże dawki z samej diety, więc witaminę C można kupić w tabletkach. Bardzo trudno jest nią przedawkować, więc nie trzeba się tym martwić. Plusem tego rozwiązania na pewno będzie dopisujące nam zdrowie. Dobrą suplementacją będzie także dostarczenie do organizmu witaminy D, szczególnie gdy nadchodzi zima.

suplementy dostarczające witamin (pixabay.com)

Zagrożenia

Witaminy na ogół są zdrowe, ale jest z nimi tak samo jak w przypadku lekarstw. Zbyt duże ilości witamin prowadzą do efektu znanego jako hiperwitaminoza. Nie jest tak łatwo do tego doprowadzić, ale spożywanie dużych ilości warzyw i dodatkowa suplementacja witaminowa może prowadzić do nadmiaru witamin w organizmie. To będzie objawiać się osłabieniem, drżeniem mięśni i ogólnym rozbiciem. W zasadzie są to objawy, które mogą dotyczyć bardzo wielu chorób i trudno będzie przez to skojarzyć fakt z witaminami. Dlatego warto o tym wiedzieć i gdy zaczniemy się czuć gorzej po suplementacji witaminami, to lepiej będzie je odłożyć.

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *